1467 złotych powinno wystarczyć Polakowi na przeżycie miesiąca. Więcej to już luksus – BystryJanusz.pl – Najlepsze dowcipy w sieci!

1467 złotych powinno wystarczyć Polakowi na przeżycie miesiąca. Więcej to już luksus

Centrum Badania Opinii Społecznej postanowiło przeprowadzić badanie, które wykaże, ile pieniędzy potrzebują Polacy, aby przeżyć miesiąc. Według ich wyników, na zaspokojenie podstawowych potrzeb nasi rodacy potrzebują jedynie…1467 złotych.

Potrzeby Polaków

Wyniki badań przeprowadzonych przez CBOS mogą co niektórych bardzo zdziwić. Okazuje się, że na zaspokojenie podstawowych potrzeb jednej osoby ma wystarczyć 1467 złotych. Mowa tu oczywiście jedynie o podstawowych potrzebach. Z kolei na przeżycie miesiąca na średnim poziomie Polacy potrzebują już 2317 złotych. Dostatnie życie w naszym kraju gwarantuje dochód 3605 złotych netto. Małgorzata Omyła-Rudzka pisze w swoim opracowaniu:

Według danych GUS-u przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł w 2017 roku 1598 zł, czyli sytuuje się między dochodem pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb a dochodem umożliwiającym życie na średnim poziomie. Generalnie można zauważyć, że im wyższy poziom zaspokojenia potrzeb omawiali respondenci, tym większa była rozpiętość podawanych przez nich dochodów (rozstęp) oraz ich rozproszenie (odchylenie standardowe)

Polish Zloty

Aspiracje dochodowe

Badanie to wykazało także aspiracje dochodowe, które posiadają Polacy w określonych typach gospodarstw domowych. W gospodarstwach jednoosobowych potrzeby podstawowe zapewnia 2000 złotych, z kolei poziom średni to już 4000 złotych. Pani Małgorzata podkreśla również, że zarobki Polaków w ostatnich latach znacznie wzrosły.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl | Fotografie: healthymummy.com

Tekst pochodzi z: popularne.pl

Comments

Loading...