Świat zaleje fala upałów! Nawet na Syberii będzie 35 stopni – BystryJanusz.pl – Najlepsze dowcipy w sieci!

Świat zaleje fala upałów! Nawet na Syberii będzie 35 stopni

Globalny klimat stale się ociepla. Pogoda na świecie była i będzie wyjątkowo upalna. Specjaliści alarmują, że padają kolejne rekordy upałów. Gorąco nie ominie nawet dalekiej Syberii, a w Kanadzie upały spowodowały już śmierć co najmniej 19 osób.

“Washington Post” szeroko opisuje sprawę fali upałów, która zalewa praktycznie cały glob. Dziennikarze gazety powołują się na wyniki z bazy Climate Reanalyzer, która jest prowadzona przez Uniwersytet w Maine.

Na mapach pogodowych publikowanych na stronie Climate Reanalyzer, jak na dłoni widać rekordy ciepła, które odnotowano ostatnio w kilkunastu miejscach na całym świecie. Upały uderzyły we wschodnią część Kanady i raczej chłodne do tej pory Irlandię i Szkocję. Nie oszczędziły też dalekiej Syberii.

Według specjalistów taka pogoda utrzyma się też przez najbliższe dni i niewykluczone, że będą padać kolejne kolejne rekordy ciepła. Meteorolog Nick Humphrey przekonuje na swoim blogu, że w północnej części Syberii temperatura może osiągnąć nawet 35 stopni Celsjusza.

Fala upałów na świecie. W Kanadzie zmarło 19 osób

Upały zaczęły już zbierać swoje śmiertelne żniwo – kanadyjskie media donoszą, że z powodu gorąca śmierć poniosło tam co najmniej 19 osób.

A oto przykłady pogodowych rekordów: w Belfaście rekord ciepła padł 28 czerwca – temperatura wyniosła wówczas 29,5 st. C. Podobnie w Glasgow – 31,9 st. C. Z kolei 4 lipca padł rekord gorąca w gruzińskim Tbilisi – 40,5 st. C., a 2 lipca najwyższa temperatura odnotowana kiedykolwiek w Erywaniu w Armenii – 42 st. C.

Również Polski nie ominie fala upałów, jednak według przewidywań we wschodniej części kraju będzie odrobinę chłodniej. To także widać na mapach pogodowych Climate Reanalyzer.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Tekst pochodzi z: lolmania.news

Comments

Loading...